יום שלישי, 20 בפברואר 2018

חומצות אמיניות מסועפות שרשרת - BCAA עמידות לאינסולין ואיכות חיים בחולי הפטיטיס C כרונית

השפעת תוסף חומצות אמיניות מסועפות שרשרת (BCAA) על העמידות לאינסולין ואיכות חיים בחולי הפטיטיס C כרונית.


שיעור ההיארעות של עמידות לאינסולין בחולים עם הפטיטיס C (או בקיצור: CHC, או chronic hepatitis C) גבוה. לאחרונה, הוכחו שחומצות אמינו מסועפות שרשרת (BCAA) להחליש עמידות לאינסולין-IR בקרב חולי הפטיטיס סי כרוניים, אולם השפעתם על איכות החיים של המטופלים אינה ברורה.

לפיכך, מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את ההשפעות של תוספי חומצות אמינו מסועפות שרשרת על עמידות לאינסולין ועל איכות חיים הקשורה לבריאות (HR-QoL) בחולים עם חולי הפטיטיס C כרונית.

במחקר, גויסו 20 חולים ללא סוכרת עם הפטיטיס C כרונית, שלא הגיבו ל- peginterferon-α (תרופה המשמשת לטיפול הפטיטיס C הפטיטיס B) ו- ribavirin (הידוע גם בשם Tribavirin, הוא תרופה אנטי ויראלית המשמשת לטיפול בזיהום RSV, הפטיטיס C, קדחת דימומית ויראלית).

החולים נטלו תוספת של BCAA פעם ביום (30 גרם, לאחר 10 דקות לפחות למשך הלילה) למשך 3 חודשים. נמדדו רמות הסרום של גלוקוז, אינסולין, אלבומין, טריגליצרידים וכולסטרול ב- 0 ו- 3 חודשים.
בנוסף, נמדדה התנגודת לאינסולין באמצעות הערכת המודל הומאוסטזיס- תנגודת לאינסולין, איכות חיים הקשורה לבריאות הוערך באמצעות טופס 36 שהוא רישים קצר על בקר בבריאות עומס נגיפי נמדדו ע"י תעתיק הפוך שרשרת התגובה פולימרז באמצעות בדיקות טאקמן. מבחן ה- Wilkoxon חתום בדרגה שימש כדי לקבוע משמעות סטטיסטית.

התוצאות הראו כי 70% מהנבדקים היו חיוביים לתנגודת לאינסולין, אשר ירד ל- 50% בסוף המחקר.
בנוסף 85% מהנבדקים הראו שיפור מסוים. באופן כללי, הטיפול ב- BCAA הפחית באופן משמעותי את התנגודת לאינסולין (P = 0.006) ואת ריכוז האלבומין בסרום (P = 0.008) בהשוואה לערכים הבסיסיים.

בסוף הטיפול, רמות העומס הנגיפי והטריגליצרידים ירדו, למרות שתוצאות אלו לא היו מובהקות (P = 0.084 ו- P = 0.080, בהתאמה). טיפול ב- BCA משפר גם את איכות חיים הקשורה לבריאות לגבי מגבלות תפקוד עקב בעיות בריאותיות פיזיות (P = 0.017), מגבלות תפקיד בשל בעיות רגשיות (P = 0.026) ותפקוד חברתי (P = 0.008).

לסיכום, תוספי BCAA הפחיתו את התנגודת לאינסולין ושיפרו את איכות חיים הקשורה לבריאות בחולים עם הפטיטיס C כרונית.
ממצאים אלה תומכים ביישום טיפול אינפרא אדום כאסטרטגיה טיפולית אפשרית לזיהום הפטיטיס C.

מקור: Biomed Rep. 2018 Jan;8(1):85-90. doi: 10.3892/br.2017.1012. Epub 2017 Nov 3.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה